HAC

Hac Nedir?

Hac; İslamın 5 şartından biri olup, maddi imkanı olan kişiler için farz olan bir ibadettir.Hac; yılın belli aylarında, yüz binlerce Müslümanın biraraya gelip kutsal mekanları ziyaret ettiği ibadet maksatlı bir yolculuktur. Bu yönüyle Hac, mahşer gününe benzer. Kendini bu muhteşem kalabalığın içinde bulan insan, Allah’ın huzurunda toplanacağı günü (mahşer) hatırlar. Bu duygu ve düşüncelerle o gün verilecek hesabı düşünür. Böylece daha bu dünyada iken kendini hesaba çekme fırsatı yakalamış olur. Hayatını gözden geçirir, eksiklik ve hataları varsa onları düzeltme ve tamamlama imkânı elde eder. Allah’a, verdiği nimetler için şükrederek günahlarından tövbe eder. Peygamberimizin (as) de buyurduğu gibi anasından doğduğu günki gibi tertemiz olur.

Kısaca Haccın Yapılışı:Mikat denilen yerde ihrama niyet ederek ihramlıklar giyilir. Mekke’ye varınca Kâbe tavaf edilir. Safa ile Merve arasında sa’y yapılır. Arefe günü Arafat’a giderek vakfe yapılır. Akşam Müzdelife’de kalınarak Müzdelife vakfesini yapılır.. Burada Şeytan taşlamada kullanmak üzere taş toplanır. Kurban Bayramı sabahı (Zilhicce’nin 10. günü) Mina’ya geçilerek şeytan taşlanır. Ardından kurban keserek tıraş olunur ve ihramdan çıkılır. Kâbe’ye giderek farz olan ziyaret tavafı yapılır. Böylece Hac ibadetimiz tamamlanmış olur. Mekke’den ayrılırken Kâbe’ye giderek veda tavafı yapılır..

 

Sivas Adres:MERKEZ/SİVAS Telefon Gsm : 0546 860 99 90 


 


E-Mail: tatildostu60@gmail.com

 

 

Lüks araçlar, profesyonel rehberler, en temiz ve kaliteli oteller, sizlerin rahatı düşünülerek hazırlanmış tur programları için Tatil dostu

Bugun 24

Dün 148

Bu Hafta 24

Bu Ay 2480

Toplam 115775

   
Adres: MERKEZ/SİVAS Telefon Gsm : 0 546 860 99 90 Email: tatildostu60@gmail.com 2022 tatildostu.com /tüm hakkı saklıdır